BİLGİ İSTE İLETİŞİM
Ukrayna

Ukrayna'da Master

Ukrayna'da yüksek lisans / master eğitimi son yıllarda ülkemiz öğrencileri arasında popülerliğini arttırmaktadır. Ukrayna üniversiteleri Avrupa Birliği üniversitelerince denk olarak kabul edilmekte ve eğitim kaliteleri kabul görmektedir. Son yıllarda gelişen ülkeler arası ilişkiler sayesinde YÖK Ukrayna üniversitelerini tanımakta ve diplomalarına denklik vermektedir. Ukrayna'da üniversite fiyatları ve yaşam maliyetlerinin oldukça düşük olması ülkemizdeki popülerliğinin başlıca sebeplerindendir.

Ukrayna Üniversiteleri Kabul Şartları

Sadece lisans diploması ile istediğiniz üniversitede okuyabilirsiniz. Ukrayna'da eğitim almak için ALES / GMAT / GRE gibi sınav koşulları yoktur. 

Ukrayna'da Eğitim Dili

Ukrayna'daki üniversitelerde eğitim dili çok ağırlıklı olarak Rusça'dır. İngilizce olarak sadece Tıp ve Eczacılık bölümleri bulunmaktadır. Öğrencilerin birçoğu yüksek lisans eğitimine başlamadan önce Ukrayna'da 9 ay (toplamda 850 saat) süren Rusça Hazırlık Sınıfı okumaktadırlar.

Ukrayna'da Eğitim Süresi

Ukrayna'da Yüksek lisans programları 1,5 yıl sürmektedir. Genellikle 1 sene (2 semester) boyunca dersler tamamlanırken, son dönemde tez yazılmaktadır.  

Ukrayna'da Üniversite

Ukrayna Üniversiteleri Kayıt Tarihleri


Ukrayna'daki hazırlık okulları her yıl Eylül'ün 15. günü açılmaktadır. Bu yüzden hazırlık programına yetişmek isteyen bir öğrencinin, Temmuz ayı sonuna kadar kayıt yaptırmasını tavsiye etmekteyiz. Ancak bu tarihi kaçıran öğrencilerin 31 Aralık tarihine kadar hazırlık sınıfına başlama şansları mevcuttur. Fakat hazırlık programına geç kalan öğrenciler hızlandırılmış hazırlık programına katılacağından dolayı haftalık ders programı Eylül ayında başlayan öğrenciye göre daha yoğun olmaktadır. Hazırlık sınıfı boyunca öğrenciler toplamda 850 saat Rusça eğitim alarak, Haziran sonunda hazırlık sınıfı sertifikasını almış olurlar. Sonrasında ise yüksek lisans programlarına kesin kayıt işlemi yapılır ve Eylül ayı itibariyle öğrenciler üniversiteye başlarlar. 

Ukrayna Üniversiteleri Fiyatları

Ukrayna'daki yüksek lisans programlarının ücretleri genel olarak 700 USD - 3.000 USD arasında değişmektedir. Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak ağırlıklı olarak Odessa'ye olmak üzere Kiev ve Kharkov'daki üniversitelere de yerleşim yapmaktayız. 

Yerleşim yaptığımız üniversitelerden bazıları;

Odessa Milli Mechnikov Üniversitesi
- Odessa Milli Ekonomi Üniversitesi
- Odessa Milli Politeknik Üniversitesi
- Odessa Milli Denizcilik Üniversitesi
- Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi
- Güney Ukrayna Pedagoji Üniversitesi
- Odessa Müh. ve Mimarlık Akademisi
- Odessa Milli Hukuk Akademisi
- Odessa Çevre Üniversitesi
- Odessa Devlet Tarım Üniversitesi
- Odessa Gıda Teknolojileri Akademisi
- Odessa Beşeri Bilimler AkademisiUkrayna Üniversiteleri YÖK Denkliği

Academix Yurtdışı Eğitim'in yerleşim yaptığı Ukrayna'daki Üniversitelerin tamamı YÖK tarafından tanınmaktadır. Öğrenciler istediği bölümde yüksek lisans eğitimi aldıktan sonra Türkiye’ye dönüp denkliğini alabilirler. Ukrayna'da Konaklama Seçenekleri ve Yaşam Masrafları

Ukrayna’da yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin bazıları devlet yurtlarında konaklamaktadırlar. Yurtlar genelde 3-4 kişilik odalardan oluşur.  Banyo tuvalet ve mutfak ortak kullanım alanı olarak kullanılır. Mutfakta kendi yemeğinizi yapabilir ve ortak kullanılan buzdolabını kullanabilirsiniz. Ukrayna'daki devlet yurtları genellikle çok iyi durumda olmadığı için öğrencilerimize ayrıca otel yada ev kiralama şeklinde alternatifler de sunmaktayız. Devlet yurtlarının fiyatları aylık 50 USD ile 150 USD arasında değişmektedir. 

Ev kiraları aylık olarak 300 - 500 USD arasındadır. Şehire uzaklığına göre fiyatlar değişmektedir. Ancak öğrencilerin genelde tercih ettikleri şehir merkezine ve okula yakın olan evlerdir. Evler genelikle tamamen eşyalıdır; tv, Çamaşır Makinesi, Buzdolabı, Yataklar, Oturma Grupları, Halı Dolap vs. hepsi mevcuttur. Elektrik, su ve doğalgaz son derece ucuzdur. Öğrenciler kendi aralarında anlaşıp eve çıkması durumunda kişi başı yaklaşık aylık 150-250 USD öderler.

Odessa’da diğer bir konaklama şekli ise oda kiralamadır. Oda kiralama Makler (emlakçılar, aracılar) ile bulunabilir. Ancak Makler bu iş için sizden para alacaktır. Evin sadece bir odası size aittir. Aile yanı konaklamada denilebilinir. Diğer odada başkaları yaşar. Sadece dış kapı anahtarı ortaktır. Kendi odanızın anahtarı mevcuttur. Mutfak, banyo ve tuvalet ortak kullanım alanıdır. Uygun olduğundan dolayı öğrenciler oda kiralama seçeneğini tercih etmektedirler. Oda kiralama fiyatları aylık 100 USD'den başlamaktadır.


Ortalama yemek giderleri ise aylık 100-170 USD civarındadır. Ukrayna eğitim ve yaşam masrafları açısından değerlendirildiğinde Türkiye'deki birçok bölgeye göre daha uygun fiyatlıdır. 


Ukrayna'da Rusça Hazırlık Eğitimi

Rusça dil hazırlık programı Ukrayna’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği programdır. Bu yüzden halkın Rusça konuştuğu bir şehirde hazırlık programlarının tercih edilmesi öğrenci için en doğru karar olacaktır. Bu sebeple öğrencilerimize Odessa şehrinde hazırlık sınıfını okumalarını tavsiye etmekteyiz. 
 
Odessa Şehrini tercih etmeniz için geçerli sebepler:
 1. Halkın % 99 Rusça konuşmaktadır. Halk Rusçayı benimsemiştir.
 2. Türkiye’ye en yakın şehirdir. Sadece 815 km, uçak ile 1 saat 15 dakika uzaklıktadır.
 3. İklim koşullarının ülkemiz ile en çok benzeştiği şehirdir.
 4. İstanbul’dan Odessa’ya 3 farklı havayolu şirketi uçuş düzenlediği için; rekabet fazla olup, ekonomik uçak biletleri bulunabilmektedir.
 5. Ukrayna’nın en fazla turist alan şehri olduğundan dolayı güvenlik önlemleri fazladır.
 6. Ukrayna'nın bir turizm ve ticaret şehridir.
 7. Kiev’e göre yaşam koşulları oldukça ekonomiktir.
 8. Okul ücretleri oldukça makul fiyatlarda olup, hemen hemen tüm bölümler mevcuttur.
 9. Ukrayna’nın en fazla turist ağırlayan şehri olduğu, halk yabancılara oldukça ılımlı yaklaşmaktadır ve bu da öğrencilerin güvende olacağı anlamına gelmektedir.
 10. Türk lokantaları ve türk pastaneleri vardır.
 11. Odessa şehrinde 21 üniversite bulunmaktadır.
 12. Tıp ve denizcilik alanında Ukrayna’nın en kaliteli üniversiteleri Odessa şehrindedir.
odessa_resim

ukrayna_egitim

Ukrayna Üniversiteleri Başvuru Evrakları
 1. Üniversite Diploması (Apostil Onaylı)
 2. Mezun olduğu lisenin veya üniversitenin transkripti ( Apostil Onaylı )
 3. Sağlık raporu (Apostil Onayli)
 4. Eliza Testi (Apostil Onayli)
 5. Nüfus Cüzdanı Örneği ( Formul A) (Apostil Onaylı)
 6. Pasaport
 7. 2 adet fotograf 
Ukrayna'da Eğitim için Neden Academix'i tercih etmelisiniz? 
 • Öğrenci yerleştirmelerinde %100 başarı
 • Profesyonel Vize Danışmanlığı
 • Oryantasyon gezileri ve workshopları
 • Doğru bölüm seçimi
 • Doğru şehir seçimi
 • Doğru üniversite seçimi
Lokal partnerimiz vasıtasıyla Ukrayna'da iken de yanınızdayız! 

Tam kapsamlı lokal danışmanlık desteği; 
 • 7/24 destek hattı
 • Sigorta
 • İkametgah
 • Oturum müsadesi
 • Havaalanı karşılama
 • Şehir tanıtımları
 • Rusça Hazırlık Eğitim Seti
 • Şehir gezileri
Siz de Ukrayna'da Yüksek Lisans Eğitimi almak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin!