BİLGİ İSTE İLETİŞİM

Başvuru Süreci

 

BAŞVURU SÜREÇLERİ

NE ZAMAN BAŞVURU YAPMALI?

Dikkat! Aşağıdaki süreçler sadece üniversitelerin genel başvuru süreçleridir. Bu süreçler sizin üniversite ve bölüm tercihlerinize göre değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla başarılı başvuru yapabilmek için üniversitelerle erken iletişime geçmek gerekmektedir. Ayrıca doğru ve uygun Master programı seçmeniz zaman alacaktır özellikle Master programların başvuru süreçleri esnek olabilmektedir. Başvuru süreçleri sizin tercihlerinize göre değişebilir.


SON BAŞVURU TARİHİ BACHELOR & MASTER GENEL

KIŞ DÖNEMI: 15 Temmuz
YAZ DÖNEMİ: 15 Ocak

Başvuru ve işlem süresi

Bütün belgelerin ve süreçlerin tamamlanması koşuluyla Almanya üniversite başvurularında, üniversitelerden kabul belgesinin gelme süresi ortalama 3-6 hafta, vize başvurusunun sonuçlanma süresi 3-6 hafta olmaktadır.

 NOT

Seçilen Master programının lisans bölümünüzle ilgili temel bilgileri içermesi gerekmektedir. Almanya’da üniversiteler YÖK veya ÖSYM gibi bir kuruma bağlı değildirler. Üniversiteler eyalet sisteminde yönetilmektedir ve dolaysıyla öğrencilerini üniversiteleri kendileri seçerler. Başvuru şartlarını en iyi ve en hızlı şekilde yerine getirmek gerekmektedir.

 Öğrenim Ücretleri

Almanya'daki üniversitelerin büyük çoğunluğu devlet tarafından finanse edilmektedir. Bazı eyalet hükümetleri 500 € öğretim ücreti istiyebilir. Ayrıca her dönem için 200-300 € arası dönem ücreti ve öğrenci seyahat bilet ücreti ödenmesi gerekmektedir.

 

 

İlgili Linkler: