BİLGİ İSTE İLETİŞİM
Yurtdışında Lise Değişimi

Yurtdışında Lise Değişimi

LİSE DEĞİŞİM PROGRAMI NEDİR?

Lise Değişim Programı, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı bir program olup, ağırlıklı olarak 14-18 yaş aralığındaki lise öğrencilerine sene kaybetmeden yurtdışında değişim öğrencisi olarak okuma imkânı sunmaktadır.

Academix Yurtdışı Eğitim olarak lise değişim portfolyomuzda oldukça fazla ülke alternatifi bulunmaktadır:

Amerika'da Lise
Kanada'da Lise
İngiltere'de Lise
İrlanda'da Lise
İtalya'da Lise
Almanya'da Lise
İspanya'da Lise
Fransa'da Lise
İsveç'te Lise
Norveç'te Lise
Danimarka'da Lise
Finlandiya'da Lise


Lise Değişim Programı sayesinde Türk öğrenciler, yurtdışı lise değişim eğitimi amacıyla gittikleri ülkelerin eğitim bakanlıklarından uluslararası öğrenci kabul etme yetkisine sahip olan seçkin liselerde eğitim almakta, tercih edilen ülkedeki ana dili konuşan ailelerin yanında ya da öğrenci yurtlarında konaklamakta, bu sayede hem İngilizce seviyelerini ve vizyonlarını geliştirip hem de farklı kültürleri yakından tanıma imkânına sahip olmaktadırlar.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği’ne göre yurtdışındaki lise eğitimi denk kabul edildiğinden, öğrenciler döndüklerinde sene kaybetmeden eğitimlerini tamamlayıp mezun olabilmektedirler.

Lise Değişim Programı'na 1 yıl süreyle katılınabileceği gibi, gidilen ülkeye göre değişkenlik göstermek suretiyle daha kısa ya da uzun süreli (2 yıl, 3 yıl, 4 yıl) olarak da katılınabilmektedir. Programlara katılımın mümkün olabildiği sürelerle alakalı olarak ilgili ülkenin sayfasından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.


LİSE DEĞİŞİM PROGRAMLARINA TÜRK ÖĞRENCİLER HANGİ AMAÇLARLA KATILABİLİRLER?

Türk öğrenciler Lise Değişim programlarına farklı amaçlarla katılabilmektedirler. Bu amaçlar şunlar olabilir;

- Yurtdışında lise değişim programına katılıp, İngilizce ya da tercih edilen ülkenin ana dilinde seviyesini geliştirmek, uluslararası bir deneyime sahip olmak ve sonrasında Türkiye'ye geri dönerek lise eğitimini Türkiye'de tamamlamak.

- Lise son sınıfı yurtdışında okuyarak yabancı bir liseden mezun olmak ve ilgili ülkede lisans eğitimine devam etmek.

- Tercih edilen konaklama tipine göre aile yanında ya da yurtta konaklayarak, farklı kültürlerden insanlarla aynı çatı altında yaşayarak kişisel gelişimlerini aynı atmosferde dil pratiğiyle harmanlamak.

- Lisenin son 2 senesini okuyarak, üst düzey üniversitelere başvuru yapmak ya da ortalama seviyelerdeki yurtdışı üniversitelerde burslu eğitim alabilme adına avantajlı hale gelmek.

- Türkiye'de lise eğitimini tamamlayıp, bir üniversiteye yerleştikten sonra, üniversiteye başlamayıp 12 +1 olarak adlandırılan programa katılarak üniversite öncesi uluslararası bir deneyim elde etmek.

- Yurtdışında 4 yıllık lise eğitimi aldıktan sonra Türkiye'deki üniversitelere sınavsız yerleşmek.

Türk öğrencileri Lise Değişim programlarına katılarak;

- Çok iyi düzeyde İngilizce ya da tercih edilen ülkenin ana dilinin seviyesine sahip olma,

- Tercih edilen ülkenin kültürü ve yaşam tarzını yakında tanıma,

- Diğer değişim öğrencileri ile beraber eğitim alıp çok uluslu bir yapıyı görme,

- Ailelerinden uzakta yaşayarak yurtdışı yaşam tarzına adapte olma,

ve hayatları boyunca unutamayacakları eşsiz bir deneyimi elde etme fırsatına sahip olmaktadırlar!

YURTDIŞI LİSE DEĞİŞİMİ PROGRAMLARI SÜRESİNCE KONAKLAMA

Yurtdışı lise değişimi programında eğitim kadar konaklama da bir diğer önemli detaydır. Konaklama alternatifi olarak aile yanı konaklama ve yatılı okulda yurt tipi konaklama tercihleri karşımıza çıkmaktadır. Yerleştirme yapılacak her okulun program tipine göre ya da devlet/özel okul olma durumuyla alakalı olarak zorunlu şart koşabildiği konaklama tipleri mevcuttur.

AİLE YANI TİPİ KONAKLAMA:

En fazla tercih edilen konaklama tipidir. Yurtdışı lise değişimi esnasında öğrenciler, okulların genelde uzun yıllardır çalıştığı ve konaklama konusunda deneyimli aileler tarafından konaklama hizmetlerini ücret karşılığında alabilmektedirler. Öğrencilerin ailelere dağıtılmaları okullar tarafından gerçekleşmektedir. Bazı okullar yatılı yurt tipi konaklamaya yer vermeksizin, aile yanı konaklamayı zorunlu tutabilmektedir.

Ailelerin büyük bir kısmı, konaklama hizmetlerini maddi bir beklentiden öte, evlerine ve evdeki bireylerinin günlük hayatına enternasyonel bir hava katması amacıyla okullardan talep etmektedirler. Bu sebeple bu ailelerin, yurtdışı lise değişimi amacıyla gelmiş öğrencilerin okuldan arda kalan zamanlarındaki dil ve kültürel değişimlerine oldukça fazla katkıda bulunduklarını söyleyebiliriz. Ailelerin seçilme kriteri, okullar tarafından gerçekleştirilir ve seçilmiş ailelerde konaklayacak öğrencilerin en iyi ve güvenli hizmeti alabilmesi şartını sağlayan aileler okulların bünyelerinde konaklama alternatifleri olarak sunulurlar. Tercih edilecek olan ailelerde, yurtdışı lise eğitimi programını gerçekleştirecek öğrenci ile yaşıt ya da yakın yaşlarda bir aile ferdi bulunuyor olması faktörü ise oldukça önemlidir. Gelen dönüşlerde, bu tip aile konaklamalarında öğrencilerin yabancı arkadaş edinme konusunda yaşamaları muhtemel dil bariyeri sıkıntısını oldukça az seviyeye indirgedikleri gözlemlenmiştir. Öğrencilerin aile ile birlikte ortak kültürel faaliyetlerde bulunması, aileyle birlikte alışveriş yapması ya da ailenin sosyal etkinliklerine katılma şansları da olabilmektedir.

YATILI YURT TİPİ KONAKLAMA:

Lise son sınıfı Amerika’da okuyan öğrenciler lise diploması alabilmektedirler. Üniversiteyi Amerika’da okumak isteyen öğrencilerimizin lise yerleşimleri uzman danışmanlarımız tarafından lise diploması verebilen ve öğrencileri SAT sınavlarına hazırlayan ya da AP (Advance Placement) dersleri veren liselere yapılmaktadır. Böylelikle öğrencilerimiz üniversite ve burs başvurularında ciddi bir avantaj sağlamaktadırlar.

Amerika’ya giden her öğrencimiz yıllardır titizlikle seçilen özel ailelerin yanında ya da okula ait yurtlarda kalmaktadırlar. Aile yanında konaklayan öğrencilerimiz adeta ailenin bir parçası olurlar. Aile ile beraber yemek yer, sosyal aktivitelere katılır, zaman geçirirler… Her öğrencimizin evde kendine ait bir odası olur. Aileler öğrencilerin Amerika’ya, yeni okuluna ve yeni yaşamına daha çabuk adapte olması için yardımcı olurlar. Yatılı okullara giden öğrencilerimiz ise okulların yurtlarında kalmaktadırlar.

Lise Değişim Programına katılmak isteyen öğrencilerin yeterli İngilizce seviyesine sahip olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak düzenlediğimiz SLEP sınavına katılarak, Lise Değişim Programına katılmaya hak kazanabilirsiniz. Ayrıca sınav öncesinde program ile ilgili detaylı tanıtım toplantısı yapılmaktadır.

Programların kayıt kabul koşulları, başvuru tarihleri ve diğer tüm bilgilendirme talepleriniz için lütfen Academix Yurtdışı Eğitim ile irtibat kurunuz.


Lise değişim programı sınav tarihlerine ve değişim programlarıyla ilgili tüm bilgilere ulaşmak için tıklayınız > > > lisedegisim.com

----------------------------------------------------------------------------------

Yurtdisinda Lise, Lise Degisimi, Amerikada Lise, Amerikada Lise Okumak, Amerika Lise Değişim Programı, Lise Değişim Programı, Yurtdışı Lise , Kanadada Lise , Lise öğrenci Değişim Programları, Amerika Değişim Programları, Amerika Lise Eğitimi, Ingilterede Lise , Yurtdışında Lise Eğitimi, Yurtdışında Lise Egitimi, Yurtdışında Lise Eğitimi Burs, Yurtdışında Burslu Lise Eğitimi, Amerikada Burslu Lise Eğitimi, Amerikada Lise Egitimi, Değişim Programı