BİLGİ İSTE İLETİŞİM

Avustralya'da Eğitim

Avustralya'da Eğitim:
Avustralya, farklı kültürleri kucaklayan bir ülke olma statüsüne sahip olmakla birlikte, topluma kazandırdığı kültürel çeşitliliği ve çok yönlü sosyal yapının değerini bilmektedir.
Esnek İngilizce dil eğitimi sunan kurumları başlangıç düzeyinden ileri düzeye kadar herkesin ihitiyacına yanıt vermekte ve yılın herhangi bir döneminde kayıt yapmanıza da imkan sağlamaktadırlar.
Eğitimin en yüksek standartlarda sağlanabilmesi için yakından denetlenmektedir. Bu standartlar sınıf mevcudundan, profesyonel öğretmenlerin niteliklerine, müfredata, öğretim yöntemlerine ve kullanılan ders materyallerine kadar pek çok alanı kapsamaktadır.

Avustralya da Group of Eigth ile birlikte toplam 38 tane devlet üniversitesi ve sayısızca College’ları bulunmaktadır.
First Eigth Universities:

Australia Ranks

 

University

World Ranks

2013

World Ranks

2012

1

Australian National University (ANU)

27

24

2

University of Melbourne

31

36

3

University of Sydney

38

39

4

University of Queensland

43

46

5

University of New South Wales (UNSW)

52

52

6

Monash University

69=

61

7

University of Western Australia (UWA)

84

79

8

University of Adelaide

104=

102

Vizeler: Avustralya devleti, dünya üzerindeki ülkeleri kategorileştirmiş, dolayısıyla biz ELICOS ( Dil Eğitimi) 3. Level da yer alıyorken, sertifika, lisans ve yüksek lisans programlarında (VET) 1. Level’da yer alıyoruz.
http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/assessment-levels.pdf

ELICOS- English Language Intensive Courses for Overseas Students : Level 3
- ELICOS ile yapılan başvurular:
1- 3 ay boyunca hesapta para tutmak gerekiyor. 3 ay tam olarak doldurduktan sonra vizeye başvurulur ve vize süreci yaklaşık 3 ay sürmektedir.
2- Min. 6 aylık dil eğitimi için gidecek bir öğrenciye 9 aylık yaşam masrafı + okul masrafı + uçak bileti masrafının toplamını hesapta tutmak gerekiyor.
3- Eğer 3 ay boyunca hesapta para tutamıyorsak, kredi çekilebiliniyor. Eğitime gidecek kişi adına olamaz, çalışan anne-bana-abi-abla gibi herhangi biri üzerinden alınacak ve kredi ödeme planı konsolosluğa, aylık gelirle birlikte gösterilecek.
VET: Vocational education and training: Level 2
- VET ile yapılan başvurular:
1- Hesaba bugün para yatırıp yarın vizeye başvurabiliriz. 3 ay boyunca tutmamıza gerek yok. sadece para kaynağını yani nereden temin edildiğini resmi evraklarla sunmamız gerekiyor.
2- 6 ay dil + 6 ay certificate programları yada 6 ay dil+ Yüksek Lisans kabulü ile başvuru yapılabiliniyor. Toplam 9 aylık yaşam masrafı ve 6 aylık eğitim ücretinin hesapta tutulması yeterlidir.
3- Bu vize için de kredi çekilebilinir.
Not: paket yapıldığında, Level’ı yüksek olan programa göre vize process edilir.

Avustralya’da Yaşam:
Avustralya’da yaşamayı düşünüyor, Avustralya’nın ülke olarak size sunabileceği imkanları merak ediyorsanız, bu yazımızda sizinle Avustralya’da yaşamanız için 10 önemli nedeni paylaşmak istiyoruz. Bakalım Avustralya yaşamak için “sizin aradığınız ülke mi?” Avustralya ılıman iklimi, kişi başına düşen yüksek milli geliri, istikrarlı politik ortamı, güçlü ekonomisi, kaliteli eğitim imkanları, devletin sunduğu yüksek standartlardaki sosyal hizmetleri, şehir merkezlerinden dahi girebileceğiniz pırıl pırıl halka açık plajları, geniş park alanları, çok kültürlülüğün getirdiği çeşitliliği, özgürlüğü ve bunun gibi daha sıralayabileceğimiz onlarca özelliğinden dolayı birçok insanın yaşamak için hayalindeki ülke olmaya devam ediyor…

ÖZGÜRLÜKLER ÜLKESİ
Din, dil, ırk ve cinsiyettin ayrımı yapılmaksızın insanca, özgürce ve uyum içerisinde yaşayabilmek için gerekli tüm olanaklar Avustralya’da toplanmıştır. Aynı cinslerin beraberliğini ve evliliği resmi olarak ilk tanıyan ülkelerden biridir Avustralya, insanların insanca yaşaması için gerekli kuralları yerinde ve dengeli bir şekilde kullanan dünyadaki ender ve en güzel ülkelerdendir.

GÜVENLİ YAŞAM
Avustralya uzun yıllardır siyasi istikrarın hüküm sürdüğü, suç oranın oldukça düşük seviyelerde bulunduğu dünyanın en güvenlikli ülkelerinin başında gelmektedir.
Sydney ve Melbourne güvenlik, sosyal uyum, insan hakları, gündelik yaşam giderleri ve çevreye duyarlılık kriterleri açısından son yıllarda sürekli olarak dünyanın ilk 10 şehri arasında yer almayı başarmaktadır.

EKONOMİ
Avustralya dünyanın 13. büyük ekonomisine sahiptir. (1 trilyon doların üzerindeki gayri safi milli hasılaya sahiptir) Kişi başına 38,910 Amerikan Doları milli gelir seviyesindedir ve ortalama yaşam giderleri de düşüktür. Ortalama %5 seviyelerinde seyreden işsizlik oranı Avustralya’ya göçmen olarak yerleşmek isteyen kişiler için ülkeyi uzun vadede çekici kılmaya devam etmektedir.

İKLİM
Avustralya’nın ılıman iklimi ve buna bağlı şekillenen hayat tarzı ülkede yaşayanlar için her zaman çekici olmuştur. Ülkenin en popüler şehirlerinden Sydney’de yılın 300 günü güneşli geçer. Kış mevsiminde ise hava 12 -14 derecenin altına çoğunlukla düşmez.
Ülkenin orta kesimleri geniş alanlara yayılmış çöllerle kaplı olsa da sahil şeridindeki yerleşim merkezlerinde ılıman iklim hakimdir: Buna bağlı olarak Avustralya’da yaşayan insanlar için dış mekanlarda yaşam vazgeçilmez bir hayat tarzına dönüşmüştür. Güneşli havaların çokluğu insanlar üzerinde olumlu bir psikolojik etki yaratmakta ve bu sosyal hayatın her anına yansımaktadır.

YÜKSEK HAYAT STANDARTI
Newsweek dergisinin yaptığı araştırmaya göre, “hayat kalitesi indeksine” göre Avustralya dünya sıralamasında 4. sırada yer almaktadır. Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim İndeksine göre 2010′da dünya sıralamasında 2. sıraya yerleşmiştir. Dünyanın en yaşanılır ilk 10 şehri arasında 1. sırada Melbourne, 6. sırada Sydney, 8.sırada Perth, 9. sırada Adelaide yer almaktadır.

HAYAT TARZI
Dünya üzerinde en güzel iklimiyle, sapsarısı sahilleriyle, ulusal parklarıyla, dünyanın en büyük mercan adalarıyla, tropik ormanlarıyla inanılmaz güzel bir yaşam imkânı sağlıyor. Şehir merkezlerinden tertemiz ve çok güzel plajları, gün içinde faydalanabileceğiniz eğlence – oyun parkları sayesinde dış mekan aktiviteleri hayatın ayrılmaz bir parçası olmuştur Avustralya’da. Düzenlenen festivaller, açık hava sinemaları, karavan tatilleri, kamplar, yılın her ayı rahatça yapabileceğiniz onlarca farklı spor aktivitesi insanlar için bu coğrafyayı çok daha çekici hale getirmektedir.
Avustralya’da fazla mesai sık yapılmaz. İş hayatında pozisyonların gerektirdiği sorumluluk ve görevler, iş akdinde belirlenen zaman çerçevesinde bitecek şekilde belirlenir ve resmi iş verenler haftalık 35 saat çalışma prensibi çerçevesinde işçinin yaşam hakkını korumaktadır. Ülke’de trafik sorunu olmadığı ve ulaşım ağı çok gelişmiş olduğu için çalışan kesimin önemli bir bölümü evine vaktinde gelebilmekte, ailesine, kendisine, hobilerine, dış mekânda yaptığı sporlara yeterince vakit ayırabilmektedir.

ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK
Avustralyalılar sıcak ve açık fikirli insanlardır. Millet olarak oldukça kaygısız bir millet oldukları söyleyebiliriz. Kıta ülkesi olmasının, her daim parlayan güneşin, yüksek hayat standartının bunda etkisi olduğu bir gerçektir. Her dört Avustralyalı’dan biri deniz aşırı ülkelerde doğmuştur. Ülkede 100 farklı etnik grup yaşamaktadır. Bu nedenle çok kültürlü bir ortam mevcuttur ve Avustralya dünyanın en uyumlu çok kültürlü toplumlarının başında gelmektedir. Göçmenlerle yaşamak hayatın doğal bir düzenidir; dolayısıyla Avustralya’nın, dünyada çok kültürlü ülkeler arasında ırk ayrımcılığının en az hissedildiği ülke olduğu rahatlıkla söylenebilir.

EĞİTİM STANDARTLARI
Tüm Dünyada yapılan belirlemelere göre, eğitim kalitesi en yüksek ülkeler arasında Avustralya 8.sırada yer almaktadır. Avustralya’da sunulan yüksek ve meslek eğitim programları uluslararası olarak tanınacak kalitede sunulmaktadır. Avustralya’da elde edilen meslek eğitimi sayesinde dünyanın her yerinde mesleğinizi diplomalı olarak icra etme şansına sahip olabilirsiniz. Eğitim standartları devletçe çıkarılmış kanun ve yasalarla her daim denetlenmektedir.

SAĞLIK HİZMETLERİ
Sosyal sağlık imkânları Avustralya’da çok gelişmiştir. MEDICARE olarak adlandırılan sağlık hizmetleri tüm Avustralya vatandaşları ve oturma iznine sahip olan kişilere sağlanmaktadır. MEDICARE sistemi sayesinde hastanelerde hemen hemen tüm branşlarda ücretsiz tedavi görebilirsiniz. Hastaneler genel olarak temizdir ve çoğu semtteki devlet hastanelerin acil servisleri son derece sakindir.

EV SAHİBİ OLMAK KOLAYDIR
Avustralya bankalarının sunmuş olduğu çok düşük faizli uzun süreli kredi (mortage) sistemi sayesinde birçok Avustralyalı kira vermek yerine kendi evini alıp uzun süre kredi ödemeyi tercih etmektedir. Uzun süreli ve zahmetli görünse de, işin sonun da kendine ait bir yerin olması güzel bir şey.

Yazar Hakkında


Gülseda ÇELİK
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
E:gulseda@academix.com.tr
G:+90 530 405 69 89
T:+90 212 249 94 89


İlişkili Diğer Yazılar:
» Tüm Yurtdışı Eğitim Makalelerimiz