BİLGİ İSTE İLETİŞİM

Kaplan New York Soho Dil Okulu


Merhaba, New York'tan sevgiler. Kaplan New York Soho dil okulunda Mart 2017 başından bu yana öğrenciyim ve eğitimim Haziran başı bitecek. Bu yazıda Academix, Kaplan ve Amerika'da dil eğitimi kişisel tecrübelerim hakkında geniş bilgi sunuyorum. Yaşadığım adımları zorluklarıyla birlikte sırayla yazacağım.

1)Öncelikle, Academix doğru tercih mi?
-EVET.
Neden?
Academix kurumsal bir danışmanlık şirketi, yani yerel bir yurtdışı eğitim danışmanlığına göre daha donanımlı. Birkaç başka kurumsal kuruluşla daha görüştüm ve Academix diğerlerine göre profesyonelliğini açıkça hissettiriyordu. Çalışanlar çok güler yüzlü insanlar. Belgelerinizi hazırlamanız konusunda kesinlikle bilgi eksikliği yaşamazsınız. Ayrıca Vize konusunda dikkat edilmesi gereken konuların altını çiziyorlar. Yani Vize memurunun karşısında kendinize güveniniz tam oluyor. Danışmanım Nilay Hanım'dı. Çok sabırlı, açık fikirli ve deneyimli. Nilay ile çalıştığım için çok mutluyum. Diğer Academix çalışanlarının da aynı şekilde olduklarını düşünüyorum. Yani Number 1 cepte, Academixle çalışmaya başladım.

2)Diğer birçok okul değil de neden Kaplan'ı seçtim?
-Bu süreçte en çok vakit alan durum buydu. Çeşitli bir sürü okul arasından hangisini seçecektim. Şehir ve okul tercihimi yapmam 1 ay sürdü. Rahatlığım biraz da kış mevsiminde olmamızdı. Yaz kesinlikle en iyi zaman. Önce şehre karar verdim. New York en güzel seçenek göründü. Bu kısım sizin kriterlerinize kalmış. Kaplan, ELS, LSI ve EC okul seçeneklerim arasındaydı. Her biri de global okullar. Kaplan'ı seçme sebebim ise okulun ayrıca GRE sınavına hazırlık kursu da sunuyor olmasıydı. Fiyat konusunda örnek vermek gerekirse: Mesela 16 haftalık bir TOEFL programında okulların fiyatı 4000 dolar ve 7000 dolar arasında değişiyordu. (Farklar birbirine çok uzak değil aslında, ancak bulunduğu dönem ve varsa indirime göre fiyatlar okul içinde değişebilir. Bu konuda ekstra bir indirim var mı bilgi almak isteyin.)

New York Dil Okulları

3)Vize sürecim başladı. Kaplana gitme kararını aldığım günden 1 ay sonra vizesi basılmış pasaportum elimdeydi. Okulun göndermesi gereken belgeler oluyor. Kargo süresi 3 gün veya daha uzun olabilir dikkat!

4)Uçak bileti: Ben THY Mil ödül bilet aldığım için bu durum bana problem olmadı. Ancak New York biletleri çok pahalı önden rezervasyon yapma şansınız olmasına özen gösterin. Yani vizeye olabildiğince erken başvurun.

5)Konaklama: Kaplan'ın sunduğu konaklama seçenekleri benim için pahalıydı. Daha önce Berlin'de 3 ay  yaşadım, tecrübem vardı ve bu beni rahatlatıyordu. New York'a ulaştıktan sonra uzun süreli kalacak yerimi ayarlamaya karar verdim. Ancak, ilk defa yurtdışına çıkıyor dahi olsanız ilk 1 hafta Airbnb yaparak o süreçte şehirdeyken kendinize oda bakabilirsiniz. Bir süre Hostelde kalmak da bir fikir.

New York güzel bir şehir. Berlin'e kıyasla çok pahalı. Mesela Berlin ev kiram 500 euroydu, New York'da 1000 dolar. Berlin'de ortalama bir öğle yemeği 8 euro New York'da 10 dolar. Berlin'de marketler gıda açısından ucuzdu, ancak New York pahalı. Arkadaşlar dünyanın en pahalı ilk 5 hehrinden biri New York.
Günlük kurs bedelim + konaklamam + kişisel harcamalarım = 135 dolar. Değer mi? Ailemden göreceğim son maddi desteği en güzel şekilde kullanmak istedim. Kendi paramla geliyor olsam New York'u tercih ederdim ancak kurs konusunda daha uygun bir okul seçebilirdim.

Kaplan New York Dil Okulu

Kaplan'daki eğitimimden memnunum. İngilizce seviyesi TOEFL 60 puan olan bir öğrenci için 8-10 haftanın TOEFL 100 puan için yoğun bir çalışmayla yeterli olacağını düşünüyorum.

Academix ekibine yardımları için teşekkür ederim!

Nihal
Kaplan International English Dil Okulu – Soho-New York, Amerika
2017 Yurtdışı Dil Okulu
Academix Danışmanı: Nilay Nazlı Özdemir
nilay@academix.com.tr
+90 212 249 9489 | +90 553 406 01 98İlişkili Diğer Yazılar:
» Tüm Yurtdışı Eğitim Makalelerimiz