BİLGİ İSTE İLETİŞİM

Kaplan Covent Garden Londra'da Dil Eğitimi

Bu yazıyı okuyacak herkese merhabalar, öncelikle İngiltere’ye dil eğitimi ve ardından üniversite okumak için gelip, tercihimi İngiltere’nin başkenti olan Londra’dan yana kullandım. Buraya temmuz(2018) ayının ilk haftası geldim. Ve dil eğitimim devam ediyor. Dil kursları için tabi ki Türkiye’den farklı olarak dersler İngilizcedir ve tüm dersler yabancı hocalar tarafından verilmektedir. Eğer ki buraya dil öğrenmek için geliyorsanız bu sizin için bir sorun teşkil etmeyip, İngilizce duyup anlama ve dahasında diğer becerilerinizi de geliştirecektir. Bununla beraber dersler sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki parttır. Tercihinizi isteğiniz doğrultusunda şekillendirebilirsiniz, hangi programı seçeceğiniz size aittir. Bunun dışında dil kurslarının ücretsiz sunduğu aktiviteler ve grup çalışmaları mevcuttur. Buraya gelecek bireylerin İngilizce seviyesine göre sınıflara yerleştirilip, o doğrultuda eğitimlerine devam edeceklerdir. Ve öğrencinin azmine göre öğretmeni tarafından değerlendirilip bir üst seviyeye geçme hakkı tanınacaktır. Öte yandan direkt üniversite eğitimine başlamak isteyen adaylar zaten Türkiye de ielts skorunu aldıktan sonra direkt üniversiteye başlayabilir. Burada Türkiye’den farklı olarak lisans eğitimi üç yıldır. Ve İngilizcesi yetersiz olan bir öğrenci İngilizce dil kursuna başlayıp, bir senenin ya da daha az(bireyin çalışma performansına göre) bir süreçte ielts skorunu alıp, üniversitelere başvurabilir. Ve kalan üç yılını lisans eğitimini tamamlar. Ve İngiltere’den mezun olup, dünya çapında tanınan bir diplomaya sahip olur.

Kaplan Covent Garden Londra'da Dil Eğitimi

Kalacağınız yeri seçerken gerçekten mutlu ve güvende olduğunuzu hissedebileceğiniz bir yer olmalıdır. Örneğin biz Türk toplumu ailesine genel olarak bağlı ve bir bütün halinde yaşarız. Bu durumu örnek alıp aile yanında kalmayı düşünmeyin derim. Çünkü bizde ki gibi bir sıcaklık ya da misafirperverlikleri yoktur çoğunun, tabii ki bu şekilde olan bir ailenin yanında kalmak sizi mutlu etmeyecektir. Size bu şekilde davranacak ailelerin tam olarak yüzdesini bilemiyorum. Belki de bu yazdığıma istinaden çok şanslı olup çok güzel anılar sizi bekleyebilir. Ben tamamen gördüğüm Türk insanlarının bana yakındığı şikâyetler doğrultusunda yazdım. Bir başkası için çok farklı sonuçlar da doğabilir.

Ben tercihimi residence den yana kullandım. Ve yürüyerek gidiyorum yakın mesafe olduğu için ama tercihinizi bağlantılı olduğunuz dil kursu ya da üniversite ile yakın tutmaya bakın çünkü birçok ülkeden farklı olarak ulaşım pahalıdır. Ve ulaşım tren, otobüs ve metrolar sayesinde gerçekleşir ve bu ulaşımı oyster kartı alarak gerçekleştirebilirsiniz. Ve ulaşım takibini ve nereye gitmek istediğinizi otomatik ayarlayan (citymapper) uygulamasını indirerek kolaylıkla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Metroların girişinden ve bazı marketlerden (Türkçe dil seçeneği) ile rahatlıkla alıp aylık mı yoksa gittiğiniz yer kadar mı ödemek istediğinizi ayarlayabilirsiniz. Bunun dışında özel araba kiralama durumu da mevcuttur. (üniversiteyi kazandığınız da kendinize ödül olarak sunabilirsiniz:)

Kaplan Covent Garden Londra'da Dil Eğitimi

Gıda olarak marketlerden alıp evde de yapabilirsiniz markette fiyatlar aşırı pahalı değil hatta protein ürünleri(tavuk-et-balık) Türkiye ye göre ucuzdur. Ama sebze ve meyve fiyatları Türkiye kıyasla pahalıdır. Market alışverişi sizi yormayacaktır. Kalacağınız yerin yanında market ve restoran olmasına dikkat etmenizi öneririm. Dışarıda da bütçenize göre restoranlar bulabilirsiniz.

Gelecek arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum. Ben dil okulu için tercihimi Kaplan dil okullarından yana kullandım ve bana her konuda yardımcı olan ACADEMİX YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞINA da teşekkür ediyorum. Kesinlikle doğru bir tercih yaptım ve mutluyum.

Yavuz Selim KABA
Kaplan International English – Covent Garden, Londra, İNGİLTERE
2018 Dil Okulu Öğrencisi
Academix Danışmanı: Yeşim Şahin
yesim@academix.com.tr
+90 212 660 70 14 | 0507 179 5961İlişkili Diğer Yazılar:
» Tüm Yurtdışı Eğitim Makalelerimiz