BİLGİ İSTE İLETİŞİM

Yurtdışında Bir Yıllık Dil Eğitimi

Öğrencilerin sıklıkla sordukları sorulardan biridir, “bu dili öğrenmem ne kadar sürer?” Bu, cevaplanması neredeyse imkânsız bir sorudur çünkü dil eğitimi birçok farklı faktöre bağlıdır. Dili öğrenmeye hangi seviyeden başlıyorsunuz, geliştirmeniz gereken kısım hangisidir, almayı düşündüğünüz dil eğitiminin yoğunluğu nedir vb. Bu yazıya konu olan 24 – 52 haftalık, uzun süreli dil eğitimi “Gap Year” olarak adlandırılmıştır ve dil becerilerinizi yüksek seviyeye çıkarmak için yurt dışında bir yıl olarak alınması idealdir. Bu programlar yükseköğrenimde seviye atlamadan önce veya kariyer basamakları arasında mola vermek isteyenlerin sık tercih ettiği programlardır. Öğrenmek istediğiniz dilin anadil olarak kullanıldığı bir ülkede bir yıl dil eğitimi almaktan daha iyi ne olabilir? İster belirli bir dil yeterliliğini kazanmak, ya da ziyaretinizi uzun tutarak kazandığınız yeni dil becerilerinizi eyleme geçirmek için, örneğin bir çalışma ortamında veya günlük hayat içerisinde, yurtdışında alacağınız bir yıl dil eğitimini kişisel gereksinimlerinize göre tasarlamanız çok daha kolay olacaktır.

Yurtdışında alacağınız bir yıl dil eğitiminin akademik katkısının yanında, size sunacağı belki de en önemli imkân, bu programların çevrenizdeki dünyayı keşfetmek için ülkenin kültürel ve turistik özelliklerini birleştirerek size zengin bir deneyim sunuyor olmasıdır. 2016’da, dünyanın en büyük dil okullarından birinin yürüttüğü Dil Öğrenim - Sürdürülebilirlik Projesine katılanlara, dil becerilerini geliştirmelerine en çok neyin yardım ettiği sorulduğunda, katılımcıların % 90'ının verdiği cevap, aldıkları eğitime en çok faydayı diğer insanlarla yüz yüze iletişim kurabiliyor olmaktan gördüklerini belirtti. Buradan da yola çıkarak, yurtdışında bir yıl dil eğitiminin, dünyanın vatandaşı olmanın en etkili yollarından biri olduğu rahatlıkla söylenebilir. Dil eğitiminizi alırken, birden fazla ülkeyi keşfedebilir, gittiğiniz her yerde anlamlı kültürel alışverişler yapabilir ve sınır tanımayan arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Yurtdışında dil eğitimi alacağınız bu bir yılda, dünya hakkında daha fazla bilgi edinecek, daha iyi bir düşünür, sorun çözücü ve kültürlerarası iletişim yönü güçlü bir birey olma fırsatını yakalayacaksınız.

Yurtdışında bir yıl eğitim almak için sebebiniz ister eğitim, ister kariyer olsun, işverenler ve üniversiteler kişisel becerilerinizi değerlendirirken, yurtdışında geçirdiğiniz bu zamanla birlikte edindiğiniz dil ve kültürel kazanımları da değerlendirecekler ve bu sizi diğerlerinden bir adım öteye taşıyacaktır. Uzun süreli dil eğitimini yalnızca uzaklaşmak veya macera amaçlı mı istiyorsunuz? Bu deneyim size hayatınızı yeni bir perspektiften görmeyi öğretirken, size katacağı en önemli kazanımlar kişisel olanlar olacaktır. Yurtdışında alacağınız 1 yıl dil eğitimi ile kariyerinizde ileriye doğru büyük bir adım atabilir, bunun yanında yurtdışında uzun süre kalmanın getirdiği beceriler ve size katacağı kültürel farkındalık bir ömür boyu sürecektir.

Yurtdışında dil eğitim programları, kayıt ve vize süreci ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için Academix Yurtdışı Eğitim danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz.İlişkili Diğer Yazılar:
» Tüm Yurtdışı Eğitim Makalelerimiz