BİLGİ İSTE İLETİŞİM

Yurt Dışında Dil Okulu

Yurt dışında dil eğitimi, öğreneceğiniz dile olan hakimiyetiniz, pratik düşünmeniz, o dili yaşayış biçiminiz haline getirmeniz için önemli bir adımdır. Yaşayan ve gelişen bir olgu olan dil, günlük yaşamınızın ne kadar içindeyse o kadar öğrenim süreciniz hızlanır. Bununla birlikte yabancı bir dili ana vatanında öğrenme süreci daha etkili ve kısadır. Yurtdışında dil eğitiminin dil öğreniminize, farklı kültür ve yaşayış şekilleri tanımanıza, akademik geçmişinize olumlu katkısı olmasının yanı sıra aslında en büyük katkıyı kendi bireysel gelişiminize sağlıyorsunuz.

Yurt dışında edindiğim deneyimle söyleyebilirim ki; insan kendini ifade etme zorunluluğunun olduğu yerde kendi kapasitenin de farkına varıyor. Var olan sistem için de kendimizi ölçmek için tek şansımız sınavlar, başarı ve iyi bir hayatın tek bir yoldan geçtiği bir istemin içindeyiz. Yapabilirlik seçeneğini değerlendirmek için çoğunluğun vakti kalanların ise cesareti yok. Şimdiye kadar belirlenmiş yaşam standartları ve kalitesine uyum sağlayabilmek için bizlerde bu sistemin içinde bulunmak zorundayız maalesef. Peki yurtdışında eğitimin bu duruma katkısı nedir?

Eminim ki hepiniz akademik açıdan gelişip, dil seviyenizde fark edilir bir gelişme ile dönmek istiyorsunuz. Elbette mümkün, ancak kat edeceğiniz seviye sizin çalışma ve pratiğe dökme çabanıza bağlı. Okula devam, düzenli bir çalışma programı ve öğrendiklerinizi gün içerisinde olabildiğince çok pratiğe dökmek başarısızlık oranını tamamen azaltır. Gittiğiniz ilk dönem oryantasyon yani alışma, keşif birazda zorluk dönemi dediğimiz geçici bir süreçtir. Reaksiyonları değişkenlik gösterse de bunu her öğrenci yaşar. Adaptasyon sürecini atlattıktan sonra yaşamınızı bir anlamda oturtmuş oluyorsunuz. Akabinde okulla olan uyumunuz, sosyal çevreniz, beklentileriniz ortaya çıkıyor. Bu süreç kendinizi, beklentilerinizi, hedeflerinizi, dünya insanını ve farklı yaşayışları da tanımanıza yardımcı oluyor. Aslında bu sürecin özeti; vizyon sahibi olursunuz.

Bu yola adım attığınızda zorlu bir o kadar da güzel bir keşif süreci sizleri bekliyor olacak.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, umarım güzel seçimler yaparak gider, güzel anılar biriktirerek dönersiniz. Şimdiden başarılar diliyorum sizlere.İlişkili Diğer Yazılar:
» Tüm Yurtdışı Eğitim Makalelerimiz