BİLGİ İSTE İLETİŞİM

Ukrayna'da Konaklama Seçenekleri ve Yaşam Maliyetleri

Ukrayna'da Öğrenci Konaklaması
Ukrayna'da üniversite
öğrencileri tıpkı Türkiye'de olduğu gibi Ukrayna'da da çeşitli konaklama imkânlarına sahiplerdir. Öğrenciler bütçelerine göre farklı konaklama seçenekleri sayesinde eğitim hayatlarına ve günlük yaşamlarına belirledikleri ve istedikleri şartlarda devam edebilirler.
Ülkemizde Ukrayna'ya giden öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama seçeneği yurtlardır. Genellikle 2-3 kişilik yurt odaları olan Ukrayna yurtları, öğrencilerin kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için birçok imkana sahiptir. Öğrenciler yurtlarda kendi yemekleri yapabilir ve bu sayede yemek masraflarını oldukça azaltabilirler. Bunun yanı sıra yurtlarda bulunan çamaşırhaneler sayesinde öğrenciler kıyafetlerini yıkayabilir ve gündelik ihtiyaçlarını okul yurtlarında kolaylıkla karşılayabilirler.

Okul yurtlarının yanı sıra özel yurtlarda da öğrenciler konaklayabilirler. Özel yurtların şartları ve imkânları daha gelişmiş ve bireyseldir. Ancak okul yurtları ve özel yurtlar arasında fiyat farklı bulunmaktadır. Öğrenciler bütçelerine göre diledikleri yurdu seçme imkânına sahiplerdir. Yurtların fiyatları odadaki kişi sayısı, yurdun özellikleri ve imkânlarına göre farklılıklar göstermektedir. Ukrayna’da ki okul yurtları ve özel yurtlar arasında aylık ortalama 50-60 Dolar civarı çok büyük olmayan bir fark bulunmaktadır.

Öğrencilerin yurt imkânlarının yanı sıra evlerde de konaklama imkânı bulunmaktadır. Öğrenciler genellikle okula yakın evleri tercih etmekte ve okula en hızlı ulaşımın sağlanacağı yerlerde ikamet etmektedirler. Ukrayna'da ev kiraları hemen hemen ülkemiz ile aynı rakamlarda seyretmektedir. Kısacası öğrenciler uygun rakamlarda eşyalı ev kiralayabilir ve konaklamalarını isterlerse tek başlarına ya da kedi seçtikleri arkadaşları ile gerçekleştirebilirler. Öğrencilerin eve çıkmadan önce yurtta kalmaları ve yaşayacakları şehri tanımaları daha iyi olmaktadır. Belirli bir süre yurtta kalarak hem okula hem ülkeye alışan öğrenciler buna göre ev tutarak daha bilinçli bir şekilde davranma ve hayatlarını kurma imkânına sahip olurlar.

Ukrayna'da Öğrenci Yaşamı

Ukrayna'da Yaşam Maliyetleri

Ukrayna diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuz yaşam standartlarına ve maliyetlerine sahip bir ülkedir. Bu avantajları sayesinde en çok tercih edilen ülke konumunda olup, özellikle öğrencilerin buraya yoğun ilgisi bulunmaktadır. Gıda ve konaklama konusunda ülkemiz ile hemen hemen aynı fiyatlara sahip olan Ukrayna'da öğrenciler bütçelerini zorlamadan yaşayabilirler. Beslenme ve konaklama dışında diğer günlük aktiviteleri de Türkiye'ye kıyasla oldukça uygun rakamlara gerçekleştirme imkânı bulan öğrenciler, diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi döviz kuru farkından dolayı zorlanmaz ve bütçe konusunda darlığa düşmezler.

Hem öğrenciler hem de aileleri açısından oldukça avantajlı yaşam maliyetlerine sahip olan Ukrayna'da öğrenciler, uygun fiyatlarla eğitim hayatlarını tamamlamanın yanı sıra bir Avrupa ülkesinde uygun yaşam olanakları ile bulunma şansına da sahip olurlar. Gıda, eğitim ve konaklama maliyetlerini diğer Avrupa ülkeleri ile kıyasladığımız zaman Ukrayna öğrencilere bütçelerinde %70'e kadar tasarruf sağlama imkânı sunan bir ülkedir. Ortalama Türkiye'de eğitim alan bir öğrencinin masrafları kadar öğrenciler masraf ederler ve bu sayede kur farkından etkilenmeden eğitim hayatlarını tamamlayabilirler. Ukrayna'ya gidip gelirken de uygun fiyatlı uçak biletleri sayesinde kolaylıkla ulaşımlarını gerçekleştirirler ve sadece Ukrayna'da yaşarken değil, tatillerde ülkelerine gelip giderlerken de büyük tasarruf ederler.

Ukrayna'da lisans için tıklayınız.
Ukrayna'da master için tıklayınız.İlişkili Diğer Yazılar:
» Tüm Yurtdışı Eğitim Makalelerimiz