BİLGİ İSTE İLETİŞİM

Summer Session - Yurtdışı Üniversitelerden Ders Alma

 Yaz Okulu – Summer Session

Turkiye’de okuyan universite ogrencileri yaz tatillerinde Amerika’daki en prestijli universitelerde ders alip, bu derslerini Turkiye’deki universitelerinde saydirabiliyor.

 
Yillardir Academix olarak yuzlerce ogrencimiz Amerika’da Yaz Okulu- Summer Session programlarina katilmislardir.
Summer Session programinda universite öğrencileri sayisiz akademik bölümden istedikleri dersleri seçip kendi üniversitesinde kredi olarak saydırabilir, ustelik dünyanın önde gelen üniversitelerinin akademik programlarini kariyer olarak ekleyebilir, üniversite kampüsünün sunduğu bütün imkânlardan da faydalanabilir ve essiz bir yurtdisi deneyimi elde edebilirler.
 
Summer Session programları Amerika’da University of California Los Angeles (UCLA), University of California San Diego (UCSD), University of California Berkeley (UC Berkeley), UC Irvine, Avrupa’da ise Instituto Europeo di Design (IED), Domus Academy, NABA ve Cattolica University gibi dünya çapında bilinen olan prestiji olan üniversitelerde yaz aylarında Amerika’da okumak isteyen öğrenciler için düzenlenir.
 
Bu programlar oğrenciler üniversitenin sunduğu seçmeli dersler arasından kendi bölümlerine uygun gördükleri ve daha sonra Türkiye’de kendi üniversitelerinde de saydırabilecekleri dersleri bu üniversitelerden alırlar. Bu dersler işletme, hukuk, ekonomi, finans, turizm, uluslararası ilişkiler, politika gibi alanlardan olabilir. Summer Session programları genellikle 3-4 veya 6 hafta sürer ve öğrenciler bu süre içinde 1 veya 2 ders seçebilirler.
 
Summer Session programları yoğun içerikli programlardır. Öğrencilerden bireysel olarak ya da grup halinde ödevler ve sunumlar hazırlamaları beklenir. Hazırladıkları bu ödevlerden ve yapılan sınavlardan final notu alırlar. Dolayısıyla öğrencilerin ders seçimlerini titizlikle yapmaları ve varsa kendi üniversitedeki danışman hocalarından ders seçimi konusunda yardım almaları gerekecektir.
 
Bu programı düzenleyen üniversitelerin öğrencileri kabul ederken iki önemli kriteri vardir. Bunlardan birincisi iyi düzeyde İngilizce dil bilgisine sahip olmaktır. Programa başvuran öğrenciler ya kendi üniversitelerindeki eğitim dilinin yüzde yüz İngilizce olduğunu kanıtlamalı ya da istenen IELTS ya da TOEFL skorunu sunmalıdır. Summer Session programlarına katılmak için ortalama TOEFL 213 veya IELTS 6.0 sonucu istenir. Türkiye’de İngilizce eğitim veren üniversitelerin öğrencileri veya mezunları  summer session programlarına katılmak için dil yeterlilik testine girmek zorunda değildirler. İkinci kriterse öğrencilerin not ortalamalarıdır. Öğrenciler transkriptlerini üniversiteye yollar ve üniversiteler öğrencilerin transkriptlerini inceledikten sonra öğrencinin programa katılıp katılamayacağına karar verir.
 
 
Amerika'da ve Avrupa'da Summer Session Programi Olan Okullarimiz
 

UCLA SUMMER SESSION

UC BERKELEY
 SUMMER SESSION

UC IRVINE SUMMER SESSION

UCSD
 SUMMER SESSION

IED
 SUMMER SCHOOL

NABA
 SUMMER SCHOOL

DOMUS
 SUMMER SCHOOL

CATTOLICA
 SUMMER SCHOOL

 İlişkili Diğer Yazılar:
» Tüm Yurtdışı Eğitim Makalelerimiz