BİLGİ İSTE İLETİŞİM

Avrupa'nın Güneşi İngiltere'de Yüksek Lisans

Avrupa'nın Güneşi İngiltere'de Yüksek Lisans 

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi almak, iş dünyası ile doğrudan bağlantı kurmak ve kariyer gelişimi için büyük bir fırsattır. Köklü ve dinamik bir eğitim sistemine sahip olan İngiltere'de üniversite ve yüksekokullar, verdikleri eğitimin kalitesi ile ün yapmış ve saygınlık kazanmıştır. Bu kurumların verdikleri dereceler tüm dünyada tanınmaktadır. İngiltere'deki üniversiteler, bireysel tercih ve ihtiyaçlarınıza cevap verecek çok çeşitli yüksek lisans programları sunmaktadır. Master eğitiminin 1 yıl sürmesi de, daha kısa sürede ve az para harcayarak eğitiminizi bitirmenizi sağlar.
 
İngiltere, tüm dünyada gerçekleştirilen araştırmaların % 5.5 ve bilimsel yayınların % 8'ini üretmektedir. İngiltere’de yüksek lisans yapmak demek, dünyaca kabul gören eğitim uzmanları ve profesörler tarafından üretilen bu araştırma kaynaklarına doğrudan ulaşma şansı anlamına gelmektedir. Öğrenciler arasında popüler olan konu başlıkları ise şöyledir: Hukuk, uluslararası İlişkiler, sanat, tasarım, iş idaresi ve finans.

 
Master Dereceleri
 
İngiltere'de iki çeşit Master programı bulunmaktadır.
 
Ders Ağırlıklı Master Dereceleri (MA, MSc, MBA, MEd, MLit, MEng, LLM)

 
Bu tür master programları genellikle oniki ay sürer. Öğrenciler Ekim ayından başlamak üzere 9 ay boyunca ders gördükten sonra, yaz aylarında tez çalışmalarını yaparak projelerini tamamlarlar. Master derecesi sınavlar ve tez değerlendirildikten sonra alınır.
 
Araştırmalı Master Derecesi (MPhil)

 
Türkiye’de tam karşılığı olmayan bir master derecesidir. İki yıl süreli MPhil, genellikle doktoraya geçiş olarak kullanılır. Bu programlar araştırma ve proje ağırlıklıdır.
 
Doktora Dereceleri (PhD veya DPhil)

 
Doktora programları kendi ilgi alanınızda çalışabilmeniz için bulunmaz bir fırsattır. Tüm üniversitelerde uygulanır. Doktora (PhD) derecesi genellikle 4 yılda tamamlanır. Öğrenciler bir akademisyenin denetiminde, kendi seçtikleri alanda araştırmalarını tamamlayarak doktora tezlerini yazarlar.
 
Lisansüstü Diploma ( Pg Cert, Pg Dip )

 
Derslerden, seminerlerden oluşan diploma veya sertifika programları. Bazı diploma programları eğer başarı ile tamamlanabilirse master programına geçiş sağlamaktadır. Lisans derecesi tamamlandıktan sonra yapılan bir çalışmadır ve genellikle 9 ay sürmektedir.
 
Lisansüstü Eğitim Sertifikası ( PGCE )

 
Bu programlar ilk veya ortaokul öğretmeni olmak isteyen lisans eğitimini tamamlamış kişilere yöneliktir. Bir yıl süreli bu programlar teorik ve pratik unsurları içerir.

 
MBA

 
MBA, İngiltere’de yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen lisansüstü programdır. İngiltere’den MBA derecesi alan mezunların sayısı, Avrupa’nın bu alandaki mezun sayısının toplamından daha fazladır. 100’den fazla işletme okulu ve İngiltere’deki her üniversite, yabancı öğrencilere MBA programı sunmaktadır. Bu kadar çok seçenek, bu alandaki farklı programları karşılaştırma ve size en uygun programı bulma şansı verecektir.
Gerçek iş deneyimi, İngiltere’deki MBA programlarının özünü teşkil etmektedir. Böylece, öğrenciler pratik iş tecrübesi geliştirebilmektedirler.
 
Kabul ve Başvuru Koşulları

Üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Ancak en önemli koşullardan biri adayın mezun olduğu bölüm veya buna paralel bir alanda master yapmasıdır. Bunun dışında genelde aranan koşullar şöyledir:
 
·       Transcript (üniversitedeki not dökümü)
·       İngilizce yeterlilik sınavı sonucu
·       Genelde IELTS veya TOEFL sınav sonucu istenmekle beraber, bazı kurumlar CPE ve CAE sınavını da kabul etmektedirler.  Üniversiteler IELTS'den minimum 6.5 veya TOEFL'dan minimum 213 istemektedirler.
·       Akademik referans mektupları (2 tane)
·       Bazı kurumlar standart bir sınava girmenizi isteyebilir.
·       MBA derecesi için üniversitelerin çoğu en az 2 yıl profesyonel iş tecrübesi isteyebilir.
·       Bazı doktora programlarına başvuruda ayrıca yapılacak olan araştırmanın konusu istenebilir.
Lisansüstü programlara başvuru doğrudan ilgili kuruma yapılır ve genelde ücretsizdir.
 
Master programlarına genellikle ara dönemde öğrenci kabul edilmez. Doktora programlarına ise ara dönemde öğrenci kabul edilir.
 
Başvurular kurumlarca bireysel olarak değerlendirilir ve her kurumun belirlediği bir son başvuru tarihi vardır. Bu tarihler kurumların prospektüslerinde belirtilir, fakat genelde master programına başlamayı düşündüğünüz tarihten bir yıl önce başvurular başlar.
 
Başvurduğunuz programa kabulünüz iki teklif çerçevesinde gerçekleşebilir:
 • Şartsız kabul:Öğrencilerin akademik ve İngilizce yeterliliği incelendikten sonra, yeterli görüldükleri taktirde şartsız kabule hak kazanırlar.
• Şartlı kabul: Öğrencilerin akademik ve İngilizce yeterliliği saptanamadığı durumlarda (halen eğitimini sürdürüyor olmak, İngilizce yeterlilik sınavı sonucunu henüz almamış olmak vb.) şartlı kabul verilir.
 
Öğretim Ücreti ve Yaşam Masrafları

 
Üniversitelere göre farklılık gösterse de, ortalama olarak yıllık öğretim ücreti şöyledir:
 
Sanat ve Sosyal Bilimler                             £6.000-14.000
Fen ve Teknik Bilimler                                 £7.000-14.000
Tıp, Diş Hekimliği ve Veterinerlik              £13.000-17.000
 
Bir öğrencinin yaşamını sürdürebilmesi için ihtiyacı olan para miktarı ise yıllık olarak ortalama £5.000-6.000 civarındadır. Yaşam masrafları bölgelere göre farklılık gösterebilir.
 
Öğrencilerin İngiltere'deki eğitimlerini karşılayacak finansal garantiye sahip olduklarını kanıtlayan belgeleri vize başvurusu sırasında İngiliz makamlarına göstermeleri istenir. Öğrenciler İngiltere'ye yalnızca full-time öğrenci olmak koşuluyla kabul edilirler. Öğrenciler akademik dönem içerisinde haftada 20 saat ve tatil dönemlerinde full-time çalışarak cep harçlığı kazanabilirler.
 
İngiltere’deki üniversitelere ait tüm bilgilere İngiltere'de Master sayfasından ulaşılabilir. 

Akare Magazin makalesinden alinmistir.İlişkili Diğer Yazılar:
» Tüm Yurtdışı Eğitim Makalelerimiz