KANADA'DA COLLEGE EĞİTİMİ

Danışman Yorumları

Kanada, çok kültürlü yapısını eğitimli ve ihtiyaca yönelik kalifiye insan istihdamıyla donatarak iş dünyasındaki yerini almak için eğitim sistemini de buna göre şekillendirmiş bulunmaktadır. Buna göre ilk ve orta öğretimin ardından eğitimine Lisans düzeyinde ‘teorik’ bilgi ve mesleklerle devam etmek isteyenlere University of Alberta, University of Toronto, McGill University, University  of British Columbia, Queen’s University, University Of Calgary, Western University , University of Waterloo, Mcmaster University ile Universite de Montreal gibi ilk 100’e soktukları üniversitelerin yanında ilk 250-800 arasında bulunan 16 universitesi ile toplamda yaklaşık 100 üniversitresi bulunmaktadır.

Genel tahminin aksine universiteler, şehir merkezinde konumlandırılırken College’ların pekçoğu şehrin dışında diyebilebileceğimiz uzaklıktadır.

Gerek master kabul şartlarının yüksekliği (not ort. Min 3.0/4.0 üzerinden) gerekse de maliyetleri açısından üniversitelere alternatif mesleki ve pratik bilgileri kendi vatandaşları ile uluslararası öğrencilere aktararak bu gelişmekte olan ve büyüyen ve buna göre 2021 hedefini Toronto’da 1.5 milyon kişiye iş istihdamı olarak koyan (sadece 2018 itibaeriyle 151 yaşındaki) ülkeye ‘’ara eleman’’ hizmeti veren College’lar hakkında sizi bilgilendireceğiz.

Ülke, eyalet sistemine göre tasarlanmış  ve buna göre yönetilmektedir. Her ne kadar farklı eyalet/şehirlerde de (Montreal, Vancouver gibi) devlet college’ları olsa da bu college’ların (toplamda 27) büyük bir kısmı Toronto bölgesindedir. Bu college’larda Toronto’da diyebileceklerimiz George Brown (çeşitli fakülteleri şehrin merkezine dağılmış şekilde.) Georgian (şehir merkezine 40-45 dk) Humber ve Seneca(şehir merkezine 30-35 dk) Academix olarak ücretsiz danışmanlık yaptığımız college’lar aşağıdaki gibidir:

Kanada'da College Eğitimi

Humber College,Seneca College,George Brown College,Centennial College  ,St. Lawrence ollege  ,Columbia College  ,Niagara College  ,Georgian College  ,Douglas College  ,Sheridan College,Durham College,Fanshawe College,Lambton College,Art Institutes Vancouver,Arbutus College,Conestoga College,Acsenda School of Management

Bu college’lar her ne kadar Türkiye’deki ‘Meslek Yüksek Okulları’ ile karşılaştırılsa da gerek verilen eğitimin düzeyi (tamamen pratiğe, ilgili sektördeki ihtiyaca hatta kapasiteye göre 6000-11000 kişilik öğrenci potansiyelleri ve fiziksel şartları ile) ülkemizdeki pek çok üniversiteden daha kapsamlı bir organizasyon sunmaktadır öğrencilerine.

Kanada’daki devlet üniversitelerinde Lisans ve Master eğitimlerin kabul şartlarının ve ücretlerinin yüksek olması nedeniyle (22.000-32.000 CAD/ senelik) collegelerda verilen diploma (lisansa karşılık 2 yıl) ve özellikle post graduate certificate (lisans üstü sertifika), kabul şartlarının üniversitelere göre daha rahat olması, Kanada’da 1 yıllık eğitime 1 yıl, 2 yıl ve üzeri eğitime ise 3 yıla kadar oturum izni vermesi nedeniyle hayatına başka bir ülkede, hem de bir göçmen ve döviz birimi bize en uygun ülkede, devam etmek isteyen öğrenciler için eşi benzeri bulunmaz niteliktedir.

SEVİYELERİNE GÖRE COLLEGE PROGRAMLARI:

 • GRADUATE CERTFICATE
 • POST GRADUATE DIPLOMA (1-2 YIL)
 • BACHELOR DEGREE (2+2 / 4 YIL)
 • ADVANCED DİPLOMA (3 YIL)
 • DİPLOMA. (2 YIL)

Kanada'da College Eğitimi

HANGİ  PROGRAM VEYA COLLEGE’A BAŞVURU YAPABİLİRİM?

Ağırlıkla mesleki ve pratik eğitim programalarını bünyesinde alabileceğiniz belli başlı college eğitimleri şunlardır: Marketing, Global Business Management, Project Management, IT, oyun ve application design, Muhasebe, Otelcilik, hizmet sektörü ve yemek yapımı, engineering , business gibi bölümler sayılabilir.

Özellikle 2017’de yapılan değişiklikle  birlikte artık PG SERTİFİKALAR da oturum ve çalışma izni sağlamaya başlanması ile Türkiye’de popüler hale gelen programlarda hangi college ve programın sizin için daha uygun olduğunu ve tüm prosedürü öğrenmek için Academix danışmanınızda bilgi alabilirsiniz.

*2008’deki çalışma  izni başvuru sayısı:  10.000 iken 2017’deki sayı 40.000’i bulmuştur.

CO-OP NEDİR, YARARLARI NELERDİR?

CO-OP , seçeneği college’larda aldığınız bu mesleki eğitimlerin arasına veya sonuna (okul ve programa göre değişklik gösterir.) 4 aylık ‘’maaşlı çalışma’’ deneyimi anlamına gelir. Okul tarafından organize edilen bu deneyim ile eğitim süreciniz bittikten sonra ülkede bir iş deneyimi sahibi olmuş bir birey olarak daha kolay iş  bulabilir ve dolayısıyla daha rahat iş bulur ve hayatınıza o şekilde devam edebilirsiniz.

NE ZAMAN VE NASIL BAŞVURU YAPMALIYIM?

Post Graduate kabul olarak senede 3 kabül dönemi   (Ocak/ Mayıs ve Eylül) olan college’lar için başvurular, aşağıdaki gereklilikleri yerine getirmek şartı ile ortalama 6 ay ve öncesinde yapılmalıdır:

 • Lisans mezunu olmak
 • IELTS (academik) 6.5 her banttan en az 6.0 olma şartıyla kabul edilmektedir.
 • Ortalama %65 başarı
 • Güzel sanatlar ile ilgili bölümler için portfolyo

* Kanada’da dil eğitimi alarak college programlarına katılınabilir ve şartlı kabul alınabilir.Konu ileilgili bilgi almak için lütfen en yakın Academix danışmanınızdan yardım alınız.

Kanada'da College Eğitimi

MEZUN OLDUKTAN SONRA?

Kanada’da lisans veya lisans üstü düzeyde eğitim alırken haftada 20 saat, eğitimbittikten sonra ise haftada 40 ve üzeri çalışılabilinmektedir. Genel olarak senede kişi başı 40 ile 45.ooo CAD kazanılabilen tam zamanlı dönem için Toronto’da yaşam maliyeti kişi başı 1600-1800 CAD civarında olurken, Toronto dışında bu meblağ 1000-1100 CAD civarına gerilemektedir. Saatlik ücret saat başı Toronto’da 14-15 CAD iken diğer lokasyonlarda bu ücret 11.85 standardına düşebilmektedir. Eş durumunda giden kişiler (herhangi  bir eğitim almadıkları sürece tam zamanlı çalışarak) bu kişisel harcamaların yaklaşık 3’te 1’ini yaparak hayatını devam ettirebilmektedir.

*Eğitim alırken on campuste çalışmak için bir zaman sınırlaması yok. Sadece en az 20 saat çalışılabiliyor.

Genel olarak başvuru türleri ve düzeyleri şu şekildedir:

 • STUDY PERMIT (kendi ülkende başvurduğun vize türü)
 • TEMPORARY RESIDENCE
 • STUDY PERMIT DECATE
 • CO-OP WORK PERMIT (1-4 ay sürüyor)
 • POST GRAD WORK PERMIT (en fazla 3 yıl sürebilliyor.)
 • IMMIGRATION olarak geçmektedir.

Çocukları olan kişiler de 4.5 yaşından itibaren devlet okullarında ‘’Ücretsiz’’ eğitim hizmeti alabilmektedir.

Son olarak yasalçalışma izni de bittikten sonra ülkede süresiz oturum izni ve vatandaşlık gibi haklara başvurmak için en az 4 yılı ülke içinde geçirmeniz gerekmektedir. Bu hesaplamada aldığınız eğitim (lisans veya lisans üstü) en fazla 1 sene olarak kabule edilebilmektedir.

Ülke insanları her ne kadar çok çeşitli  olsa da (İlk Türk’lerin gidişi 1947’de) genel olarak yüleryüzlülük, kibarlık, pozitiflik ve mutluluk tüm bu çeşitliliğe karşın herkesin ortak özelliği olarak göze rahatlıkla çarpabiliyor. Tüm bunların dışında kışları hayli soğuk geçen bu Kutuplara en yakın kara parçasında kendinizi yabancı hissetmeyeceğinize emin olsak da size kolaylık sağlaması için küçükçe bir sözlük hazırladık.

Mable Şurup: Ülkenin bayrağının da sembolü olan ağaçtan elde edilen kıvamlı bir şurup.
Blue Bird: Özellikle buz hokeyine meraklı iki büyük takımdan birinin adı ve sembolü
Double double: Şehir merkezinde görebileceğiniz Tim Horton’slarda kahve siparişinizi bu şekilde verirseniz kahveniz iki ölçek krema ve ve yine iki ölçek şekerli bir şekilde gelecektir.
Loonie Toonie: %50-%50 anlamında kullanılır.
Wash Room: Tuvaletlere verdikleri isim.
Diversity: Şehrin diğer adı: Çeşitlilik!

Kanada’ya gittiğinizde ülke insanı ile iletişim kurduğunuzda hem göründüğü kadar soğuk hem de uzak olmadığını anlayacaksınız.

Serdal GEZER

Serdal GEZER

Yurtdışı Eğitim Danışmanı
T: +90 553 699 18 00@: serdal@academix.com.tr

Academix Hakkında

Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak 1996'dan beri dünyadaki pek çok prestijli dil okulu, lise ve üniversitenin Türkiye kayıt ofisi olarak çalışmaktayız. Tüm öğrencilerimize okul ve program seçiminden, kayıt işlemlerine, vize işlemlerinden, seyahat organizasyonuna kadar tüm aşamalarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.Neden yurtdışı eğitim danışmalık hizmeti almalısınız?

Öğrenci Yorumları

Santa Monica College İşletme Sertifikası

Ama kararlı ve nereden başlayacağınızı  bilmiyorsanız da Academix'e gidip Mehmet (Abi) Kantarcı’ya buluşup danışıp sizin bu konuda ellinden geldiği...   Devamı

Mehmet Ali Sav
Mehmet Ali Sav
Öğrenci
Humber College Marketing Management Sertifikası

Ve tanıştığımız günden bugüne tam 10 yıl geçti. Ve bu kez daha büyük bir işlemler silsilesiyle Humber College’e istediğim zamanda, istediğim progra...   Devamı

Erdal Karaboğa
Erdal Karaboğa
Öğrenci
Kaplan Cambridge'de 3 Ay Yoğun İngilizce

Bu arada buraya gelmeden önce 2 aylık kayıt yaptırmıştım ama ayrılamayacağımı farkedip 1 ay daha uzattık. Tabi ki bu süreçlerde her zaman Nilay Han...   Devamı

Merve Tuncer
Merve Tuncer
Öğrenci
ILSC Toronto'da 26 Hafta İngilizce Dil Eğitimi

“Kursun faydasını gördün mü?” Ben ILSC kursuna 28 hafta kayıt oldum. Okulum gayet güzel ama önemli olan sizin kurstan sonra ne yaptığınız. Öğretmen...   Devamı

Furkan Anıl Karaaslan
Furkan Anıl Karaaslan
Öğrenci
Tüm Yorumlar...

Danışman Yorumları

CES Londra Tavsiyelerim

İngilizce dil eğitimi dendiğinde akla ilk olarak İngiltere geliyor. Özellikle Birleşik Krallığı’n başkenti olan Londra dil eğitimi almak isteyen öğ...   Devamı

Burcu İHTİYAROĞLU
Burcu İHTİYAROĞLU
Danışman
Universidad Catolica de Murcia (UCAM) Tavsiyeleri

Okul Ulusal Tarihi-Sanat Anıtı ilan edilen barok kilisesiyle birlikte, güzel, huzurlu, sessiz ve kolay ulaşım imkânına sahip bir ortamda yer almakt...   Devamı

Şilan ERBEK
Şilan ERBEK
Danışman
Almanya'da Yaz Okulu Tavsiyeleri

Neden Almanya'da yaz okulu programlarına katılmalı? Yabancı dil öğrenimi ne kadar küçük yaşta başlarsa o kadar sağlam ve çabuk elde edilen sonuçlar...   Devamı

Mehtap Alkaşi
Mehtap Alkaşi
Danışman
CES Dublin Tavsiyelerim

Avrupa’nın en yaşanılır başkenti olarak bilinmekte olan bu güzel İrlanda şehrine gerek çalışma izni gerekse huzur ve güvenliği nedeniyle artık eski...   Devamı

Emre AYAN
Emre AYAN
Danışman
Tüm Yorumlar...

Bizi Takip Edin

YURTDIŞI EĞİTİM NAVİGASYON

Yurtdışı Eğitim Hakkındaki Tüm Merak Edilenler